Про храм | Тестовий сайт Хрестовоздвиженської церкви

Про храм

Krestovozdvizhenskaya-cerkov-na-podoleХрестовоздвиженська церква — православний храм в Києві, на Подолі, пам’ятка архітектури XIX століття. Храм належить до Подільського благочиння, Північного київського вікаріатства, Київської єпархії, Української Православної Церкви Московського патріархату.

Храм відкритий щодня, крім понеділка.
Вівторок – четвер: 9:00-15:00, п’ятниця – неділя: 9:00-20:00.

Розклад богослужінь:
Вечірнє: п’ятниця, суббота — 17:00, неділя (з акафістом) — 16:00.
Літургія: субота — 8:00, неділя — 7:00 і 9:00.
Акафіст: з вівторка по п’ятницю — 12:30.

Престольні свята:
Основний престол у верхньому храмі
— на честь Воздвиження Хреста Господня (27 вересня).
Північний приділ
— на честь Казанської ікони Божої Матері (4 листопада і 21 липня).
В нижньому храмі
— престоли в ім’я Ап. Андрія Первозванного (13 грудня) і Архангела Михаїла (21 листопада).

Святині:
Частина Хреста Господня — в Розп’ятті (у Вівтарі).
Ікона свт. Митрофана Воронезького з часткою мощей.

Коротка історія храму:
Дерев’яна парафіяльна церква ремісничої слободи на Подолі (в урочищі Гончарі-Кожум’яки) була відома з середини XVIII ст., зводили її благодійним коштом. Після того, як її зруйнувала пожежа 1811 р., було спершу збудовано нижній поверх відновленого храму, де розмістився храм архангела Михаїла. У 1823 р. розпочалося спорудження верхнього ярусу з головним престолом у стилі класицизму. Воно дуже затримувалося через нестачу необхідних коштів і матеріалів. У 1841 р. відбулося освячення храму. Закруглену вівтарну частину було перекрито приземкуватою банею. Над західною частиною проектувалася дзвіниця, але її верхній ярус було споруджено вже у 1860 р. Обабіч центрального об’єму зробили дерев’яні прибудови.

Подальше розширення церкви здійснювалося протягом 1886-1887 рр. Замість дерев’яної південої галереї було зведено цегляний приділ з напівпідвалом. У приділі влаштували ризницю, у нижньому приміщенні – парафіяльну школу. У 1901-1905 рр. споруджено двоярусний цегляний приділ. Престол верхнього ярусу нової прибудови освячено на честь ікони Божої Матері Казанської. У травні 1891 р. тогочасний настоятель церкви о.Матфей Бутовський охрестив тут майбутнього письменника Михаїла Булгакова.

У 1986-1988 рр. велися реставраційні роботи. З 1991 р. настоятелем храму є о. Андрій Печник. За цей час здійснено відновлення нижнього храму св.Михаїла. У серпні 2000 р. там відновилася служба Божа. Водночас у нижньому поверсі храму влаштовано північний приділ св.Андрія Первозванного. Новий стінопис церкви виконали художники Іван Балдуха та ін. З 2000 р. зроблений благоустрій верхнього ярусу. У головному вівтарі встановлено новий різьблений іконостас, виконаний в Івано-Франковську. При Храмі діє церковна лавка з великим вибором православної літератури.

Читайте більш детальну історію Хрестовоздвиженської церкви на Подолі,
а також “200 лет Крестовоздвиженской церкви: история в лицах“,
Крестовоздвиженская церковь на Подоле

Перегляди (3878)